همه چیز در مورد روغن موتور خودرو

همه چیز در مورد روغن موتور خودرو۱

همه چیز در مورد روغن موتور خودرو

مرداد ۲۲, ۱۳۹۸

امروز به همه چیز در مورد روغن موتور خودرو میپردازیم و به شما کمک میکنیم که از خودرو خود بهتر مراقبت کنید

کار اصلی روغن موتور

روغن موتور وظایف زیادی را بر عهده دارد. از سایش همه ی سطوح فلزی در موتور و فرسایش آن ها بر اثر اصطکاک جلو گیری میکند.

در نهایت، روغن موتور تماس با اکسیژن را به حداقل می‌رساند و بنابراین از اکسیداسیون در دماهای بالا جلوگیری می‌کند. روغن همه‌ی این وظایف را تحت گرما و فشار بالا انجام می‌دهد.

شماره هایی که بر روی روغن موتور وجود دارد به چه معنی میباشد

روغن‌های از نوع ساده معمولاً در اکثر موتورهای امروزی زمانی که گرم می‌شوند، روان‌تر می‌شوند که در نتیجه روغن‌ از چندین نوع وارد آن می‌شود. ایده‌ی کار ساده است- با استفاده از علم و فیزیک، کاری کنید زمانی که روغن پایه داغ می‌شود، روان‌تر نشود. شماره‌ی پیش از حرف W، درجه‌ی ویسکوزیته‌ی «سرد» روغن است و شماره‌ی بعد از W، درجه‌ی ویکسوزیته‌ی «گرم» روغن موتور است. بنابراین روغنی با شماره‌ی ۵W40، روغنی است که در زمان سرد بودن به مانند یک روغن ساده‌ی درجه‌ی ۵ عمل می‌کند، اما زمانی که داغ می‌شود بیش از روغن درجه‌ی ۴۰  روان نمی‌شود. هر چقدر شماره‌ی زمستان (یعنی W) کمتر باشد، در روزهای سرد سال، موتور راحت‌تر روشن می‌شود و به کار خود ادامه می‌دهد. در بخش‌های ویسکوزیته و درجه‌بندی SAE، جزئیات بیشتری در مورد این موضوع وجود دارد.

ACEA

استانداردهای ACEA با پیشوند A برای موتورهای بنزینی، B برای خودروهای دیزلی سواری، C برای دیزل با فیلتر ذرات یا E برای دیزل سنگین آغاز می‌شوند. همچنین ممکن است پس از درجه‌های ACEA، سال ساخت نیز ذکر شود مثل ۰۴ یا ۰۷ (زمان حال). در ادامه‌ی این کد، گواهی‌نامه‌های بسیاری که توسط سازندگان خودرو کسب شده باشد بر روی بسیاری از قوطی‌های روغن خودروهای اسپورت با افتخار به معرض نمایش گذاشته شوند.

مشخصات کامل ACEA:

A1. سوخت بنزینی اقتصادی؛+

A2.: سطح عملکرد استاندارد؛

A3: عملکرد بالا و یا دوره‌ی تعویض طولانی مدت.

A5: سوخت بنزینی اقتصادی با قابلیت دوره‌ی تعویض طولانی مدت. +

B1: سوخت دیزل اقتصادی.+

B2: سطح عملکرد استاندارد (در حال حاضر منسوخ شده است)

B3: عملکرد بالا و یا دوره‌ی تعویض طولانی مدت

B4: برای موتورهای دیزلی سواری تزریق مستقیم؛

B5: سوخت دیزل اقتصادی با قابلیت دوره‌ی تعویض بلند مدت.+

+: برای همه ی موتورها مناسب نیست- تنها باید در موتورهایی استفاده شود که این درجه از بهر‌ه‌ی سوخت را ذکر کرده باشند. اگر مطمئن نیستید با سازنده‌ یا فروشنده‌ی محلی خود تماس بگیرید.

نکاتی مهم در ارتباط با روغن موتور خودرو

  • اگر دو نوع روغن موتور رو با هم ترکیب کردید، دقت کنید که هر دو روغن موتور از لحاظ خواص کاملا با هم مشابه باشند؛ در غیر این صورت به شدت از این کار پرهیز کنید؛ چون ممکنه خسارت جدی به موتور وارد بشه.
  • سیاه شدن روغن موتور، دلیل از بین رفتن خواص اون نیست و نیاز به تعویض نیست. این اتفاق معمولا به دلیل وجود دوده و آلودگی از اجزای موتور خودروست.
  • شفاف موندن روغن موتور بعد از استفاده زیاد می‌تونه شک برانگیز باشه. اگر این اتفاق افتاد، حتما روغن موتور رو عوض کنید.
  • به هیچ عنوان بیش از حد استاندارد، روغن داخل موتور نریزید؛ چون این کار ممکنه باعث نشت کردن روغن و ورود اون به بخش‌های دیگه‌ی خودرو بشه که سلامت خودروی شما‌‌ رو به خطر می‌اندازه.
  • بهتره هر وقت که روغن موتور رو عوض می‌کنید، فیلتر روغن رو هم تعویض کنید.
  • روغن موتور نباید از علامت‌های روی گیج (گژ) بالا‌تر و یا پایین‌تر باشه. زیادی روغن موتور باعث افزایش مصرف بنزین شده و علاوه بر تشکیل لایه رسوب کربنی به شمع‌های موتور هم آسیب می‌زنه.
  • در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت‌های کوتاه، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط‌های با گرد و غبار زیاد و شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر یا گرم سیر)، روغن موتور رو هر ۵۰۰۰کیلومتر تعویض کنید.
  • نوع روغن رو نمی‌تونید با اندازه‌ی موتور تعیین کنید؛ برای انتخاب روغن مناسب برای موتور خودرو، باید به شرایط آب و هوایی، دمای محیط، تجهیزات اضافی و وزن خودرو توجه کنید.

با چارچرخ باشید تا بتونید از خودروتون بهتر مراقبت کنید و هواشو داشته باشد.

یاد آور چاچرخ به شما کمک میکنه تا روغن خودروتون رو به موقع عوض کنید و همهیشه هوا ماشین تو داشته باشی.


برچسب‌ها:, , , , , ,

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت ویرا فن آوری سورن می باشد.

درخواست امداد

جهت درخواست امداد میتوانید بصورت مستقیم با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

(+98-920) 1231440