گزارش خبر گزاری فارس درمورد چارچرخ

گزارش خبر گزاری فارس درمورد چارچرخ

تیر ۲۳, ۱۳۹۸

اشتغالزایی برای ۲۰۰ جوان با یک ایده استارت آپی

گلایه و غرولند از رکود بازار اشتغال را کنار گذاشتند، کارآفرین شدن در نگاهشان سخت بود اما نه غیرممکن، چند جوان خلاق با دستان خالی، با ایده‌ای نوبرانه و در قالب یک استارت آپ جالب بیش از ۲۰۰ جوان را صاحب شغل و درآمد کردند.

مجله فارس پلاس؛

 عطیه اکبرییک گروه ۵ نفره از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف با اقتباس از دو اپلیکیشن معروف مسافربری ایده‌ای را طراحی و عملیاتی کردند که برطرف کننده یک مشکل اساسی است. این چند نفر با طراحی یک استارت آپ ویژه و راه اندازی اولین اپلیکیشن امداد خودرو تنها با چند کلیک در صفحه موبایل، در هر ساعت از شبانه‌روز مکانیک سیار را به راننده ازاینجا رانده و ازآنجا مانده که کمیت ماشینش لنگ شده می‌رسانند، آن‌هم در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه ممکن.

ماجرای شب بارانی و طراحی استارت آپ ویژه

جرقه راه‌اندازی این استارت آپ از یک اتفاق در شبی بارانی در ذهن «مهرداد صادق زاده»، فارغ‌التحصیل رشته MBA دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفت. وقتی خودروی سواری‌اش در جاده‌ای خارج از تهران از حرکت بازایستاد، دانسته‌های اندکش از مکانیک خودرو هم به کمکش نیامد و تا رسیدن ماشین امداد خودرو دو ساعت در هوای بارانی نیمه‌شب، مهمان جاده‌ای خطرناک شد، آن شب در ذهنش نسخه‌ای برای این مشکل پیچید و این نسخه، ایده راه‌اندازی اپلیکیشنی بود که می‌توانست یک‌بار برای همیشه مشکل راننده‌های درراه مانده را حل کند. بعد از خلاصی از ماجرا تا صبح داده‌های ذهنش را جمع و تفریق کرد، طرح را در ذهنش نوشت، توجیه اقتصادی کرد و صبح روز بعد او و چهار دانش‌آموخته خوش‌فکر دانشگاه صنعتی شریف در کنج دنج کافه‌ای عقل‌هایشان را روی‌هم گذاشتند و نتیجه شد؛ طراحی اولین اپلیکیشن امداد خودرو در ایران. مشورت، مطالعه و تحقیق را آغاز کردند و بعد از چند ماه این اپلیکیشن به بار نشست.

خواستن توانستن است

همه ما تابلوی امدادگر سیار را روی ماشین یا موتور بسیاری از راننده‌ها دیده‌ایم و سعی کردیم حداقل شماره یکی دو امدادگر خودرو را در حافظه تلفن همراهمان ذخیره کنیم تا اگر ماشین وسط خیابان ایستاد و حرکت نکرد، دستمان به‌جایی بند باشد، همه این‌ها با این فرض است که آن امدادگر آن‌قدر حرفه‌ای باشد که عیب ماشین را در کمترین زمان تشخیص دهد نه اینکه عیب روی عیب بگذارد و برای رفع یک مشکل به‌ظاهر ساده راننده را حسابی به خرج بیندازد.

طراحان و مجریان اولین امدادرسان مجازی با یک اپلیکیشن همه این مشکلات را برطرف کردند و به اماواگرها در مورد امدادگران خودرو پایان دادند. «سامان موسوی»؛ مدیر عملیات این استارت آپ توضیحاتی را در خصوص روش امدادرسانی می‌دهد و می‌گوید: «من و دوستانم بعد از فراهم کردن مقدمات کار یک فراخوان زدیم و از همه امدادگران سیار خودرو که به‌صورت شخصی کار می‌کردند دعوت به کارکردیم؛ در همان فراخوان اولیه بیش از ۱۰۰ امدادگر خودرو به دفتر ما آمدند، از همه آن‌ها تست مکانیک گرفتیم و مکانیک‌های حرفه‌ای را بعد از تأییدیه و دریافت مدارک در سامانه ثبت کردیم.

هر مکانیک در هر منطقه تهران یک کد دارد، راننده‌ای که خودروی سواری‌اش خراب می‌شود و نیاز به عیب‌یابی، تعمیر در محل یا حمل خودرو پیدا می‌کند می‌تواند اپلیکیشن را بازکرده و با چند کلیک درخواست حضور امدادگر خودرو را بدهد، بعد از چند ثانیه تصویر و مشخصات نزدیک‌ترین امدادگر روی صفحه تلفن همراه قابل‌مشاهده است، کارکرد این سامانه اینترنتی درست مثل اپلیکیشن اسنپ و تپسی است و امدادگران به‌صورت شبانه‌روزی فعال هستند و می‌توان از خدمات آن‌ها استفاده کرد.» اپلیکیشن طراحی‌شده توسط جوانان خلاق دهه شصتی و هفتادی بازار کار بسیاری از امدادگران سیار خودرو که تا دیروز از کسادی اوضاع کار گلایه می‌کردند و شاید تلفنشان روزی یک‌بار هم زنگ نمی‌خورد حسابی گرم کرده است.

بفرمایید دستیار هوشمند!

خدمات اپلیکیشن مجازی امداد خودرو به همین‌جا ختم نمی‌شود و در این سامانه هر یک از کاربران، صاحب یک دستیار هوشمند می‌شوند و با توصیه‌های این دستیار هوشمند، عمر مفید خودروشان بیشتر می‌شود. «پریا حیدری» یکی دیگر از مجریان استارت آپ از مزایای این دستیار مجازی می‌گوید: «ارائه خدمات برای تعمیر خودرو با کمترین قیمت و بالاترین سرعت تنها یک بخش از خدماتی است که به کاربران اولین اپلیکیشن امداد خودرو ارائه می‌شود و این خدمات در بخش آنلاین صورت می‌گیرد.

در بخش آفلاین اپلیکیشن شما می‌توانید مشخصات خودرو، مدل آن، تعداد کیلومتری که کارکرده را ثبت کنید، اپلیکیشن به‌عنوان دستیار هوشمند خودروی شما زمان چک قطعات ماشین را با یک هشدار یادآوری می‌کند، برای مثال اگر قرار باشد بعد از هر ۱۰ هزار کیلومتر روغن ماشینتان را عوض کنید، این سامانه در موعد مقرر این نیاز ماشین را به شما یادآوری می‌کند و یا تعویض فیلتر هوا و فیلتر بنزین و قطعات دیگر، با این روش اصطکاک خودروتان کمتر شده و عمر مفیدش بیشتر می‌شود.»

خدمات این اپلیکیشن به اینجا هم ختم نمی‌شود و در قسمتی دیگری به نام چراغ خاموش خودتان تبدیل به یک مکانیک تمام‌عیار خودرو می‌شوید. می‌پرسید چطور؟ حیدری توضیح می‌دهد: گاهی وقت‌ها چراغ چک ماشین روشن می‌شود، چراغ چک یعنی خودروی شما دچار مشکلی شده است که باید هر چه زودتر آن را برطرف کنید اما نمی‌دانید این مشکل فنی در کدام قطعه ماشین به وجود آمده است.

در قسمت چراغ خاموش با چند سؤال و جواب فنی متوجه عیب خودرو می‌شوید و شاید خودتان بتوانید آن را برطرف کنید اگر هم نیاز به رفتن به تعمیرگاه داشتید سامانه، نزدیک‌ترین مکانیکی را به شما معرفی می‌کند و اگر به آن مکانیکی معرفی‌شده از طرف اپلیکیشن بروید از تخفیف ویژه در ارائه خدمات برخوردار می‌شوید.

منبع:www.farsnews.com


برچسب‌ها:, , , , , ,

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت ویرا فن آوری سورن می باشد.

درخواست امداد

جهت درخواست امداد میتوانید بصورت مستقیم با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

(+98-920) 1231440