طرح پلاک سوم اجرا خواهد شد

پلاک سوم اجرایی خواهد شد

طرح پلاک سوم اجرا خواهد شد

خرداد ۴, ۱۳۹۹

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا بیان کرد: طرح پلاک سوم چندین سال است که تصویب شده و هم اکنون در حال اجرایی شدن هست.

وی بیان کرد این در سال ۸۶ تصویب شده و امسال به مرحله اجرایی درخواهد آمد.

سردار سید کمال هادیانفر اظهار کرد: این پلاک ها در مراکز تعویض پلاک نصب خواهند کرد و یک قانون به حساب می آید.

وی افزود: این پلاک در قالب دو چیپ روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آینه نصب خواهد شد و دارای اطلاعات VIN و سایر مشخصات خودرو صاحب آن میباشد.

این اطلاعات دارای حجمی معادل ۳۰ تا ۹۰ کیلوبایت میباشد و به صورت RFID در اختیار پلیس قرار میگیرد تا ماموران با دست افزار هایی که دارند بتوانند به هویت اصلی مالک پی ببرند.

سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توانایی عملیاتی کردن این طرح را در داخل کشور داریم، گفت: با تدبیر فرمانده ناجا این موضوع در کمیسیون فناوری ناجا تصویب شد و قرار شد تا شرایطی را برای ساخت و تولید این چیپ ها ایجاد کنیم، فعلاً بحث مطالعات تمام شده و کار تولید در نمونه‌ها انجام می‌شود.

پلاک سوم برای همه الزامی نیست

در حال حاضر این پلاک ها برای افرادی است که امسال به مراکز معاینه فنی مراجعه میکنند و شماره های جدیدی که صادر میشود مجهز به این پلاک ها خواهد شد.

پلاک سوم هویت اصلی خودروست

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه پلاک سوم برای راننده مزایای بسیاری دارد، گفت: یکی از موضوعاتی که در مورد پلاک سوم مطرح است، بحث مقابله با سرقت است. در سرقت‌هایی که رخ می‌دهد باید اصالت خودرو ثابت شود که فعلاً تنها ملاک اصالت برای پلیس پلاک است. مثلاً پلاک را می‌زنیم نوشته پراید سفید، پلاک شماره فلان با سامانه من همخوانی دارد ولی من شاسی موتور و VIN را در لحظه ندارم تا بررسی کنم ببینم آن خودرو سرقتی است یا خیر، درست که در دست افزار این مشخصات را دارم ولی نمی‌توانم کاپوت هر ماشینی را بالا بزنم و شاسی را چک کنم.

به گفته سردار هادیانفر تمامی اطلاعات در چیپ ها که موسوم به پلاک سوم هستند وجود دارد که مأموران راهور می‌توانند در لحظه ارکان خودرو را با اطلاعاتی که نزد پلیس است تطبیق دهند و در لحظه ثابت می‌شود که این خودرو سرقتی است یا خیر.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه این طرح از چه زمانی اجرا می‌شود، گفت: بنا داریم برای آبان ماه این طرح را برای افرادی که بالاتر گفته شد، اجرایی کنیم.


© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت ویرا فن آوری سورن می باشد.

درخواست امداد

جهت درخواست امداد میتوانید بصورت مستقیم با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

(+98-920) 1231440